SignatureSK

BIOGRAFIA

portrait
  • 1948

    Narodila sa 17. apríla v Kysáči ako tretie dieťa otca Pavla a matky Márie (rodenej Urbanovej) v rodine Martišovej. Starší brat Pavel sa narodil roku 1933 a mladší Ján 1938. Základnú školu skončila Mária v Kysáči.

  • 1962

    Prihlásila sa na strednú učiteľskú školu v Sriemskych Karlovciach. V tom čase sa začína venovať maliarstvu pod vedením profesora Branislava Vulekovića − už vtedy známeho vojvodinského umelca.

  • 1967

    Vydala sa za Juraja Gaška, magistra farmácie, špecialistu v oblasti liečivých rastlín, ktorý pracoval na VMA v Belehrade a v nemocnici v Petrovaradíne. Priniesla na svet syna Jaroslava.

  • 1968

    Začína študovať maliarstvo na Akadémii úžitkového umenia v Belehrade. Študovala u profesora Rajka Nikolića, známeho majstra freskového maliarstva a jedného z našich najvýznamnejších umelcov − kopistov. Okrem neho jej prednášali na Akadémii aj Gradimir Grada Petrović, Vladimír Todorović a iní.

  • 1969

    Za tragických okolností zahynul jej brat Ján.

  • 1971

    Prvýkrát vystavovala na výstave účastníkov výtvarného tábora Kopašnica v Leskovci.

  • 1973

    Štúdium skončila na Akadémii úžitkového umenia diplomom u profesora Rajka Nikolića v Belehrade. Ako diplomantka sa zúčastnila na odbornej exkurzii v Londýne, kde sa oduševnila antickými sochami a Turnerovým maliarstvom, v Paríži ju zaujalo dielo Michelangela (skulptúry Otrokov v Louvri), tiež sochárstvo v Rodinovom múzeu, maliarstvo impresionistov a najmä umenie Van Gogha, ktorý zostal jej najväčšou maliarskou láskou. Neskoršie sa stretávala na svojich cestách s dielami egyptského, gréckeho a rímskeho antického umenia, renesancie, ako aj s dielami velikánov z dejín umenia. Mimoriadny dojem na ňu urobilo Picassovo dielo, ako aj umenie iných modernistov. Usporiadala prvú samostatnú výstavu v renomovanej Galérii Domu JNA v Novom Sade. Začala pôsobiť ako pedagóg na Strednej škole Đorđa Zličića v Novom Sade. V roku 1983 sa premenovala škola na Stredoškolské centrum Jovana Vukanovića a neskôr na Strednú odbornú školu Jovana Vukanovića. Dnes je to Technická škola Milevy Marićovej-Ajnštajnovej. So skupinou vojvodinských výtvarných pedagógov a umelcov odcestovala do Benátok na bienále. Cesty s výtvarnými pedagógmi a členmi ULUV -u (Združenia výtvarných umelcov Vojvodiny) sa potom opakovali až do krízových deväťdesiatych rokov. Intenzívne sledovala dianie v súčasnom umení.

  • 1975

    V apríli sa jej narodil syn Milan a v decembri skončila podiplomové štúdium u prof. Rajka Nikolića. Po skončeníštúdia sa presťahovala s rodinou do Kysáča.

  • 1977-1978

    Jej manžel Juraj pobudol rok v Angole (v meste Uige) ako člen juhoslovanskej medicínsko-humanitárnej misie po odchode portugalských koloniálnych síl. Táto misia bola vzrušujúca: juhoslovanskí odborníci vybudovali v centre ozbrojeného konfliktu medzi dvoma nepriateľskými stranami improvizovanú nemocnicu, ktorá fungovala v zložitých podmienkach. V tejto misii boli aj lekári z východného Nemecka, Ruska a Kuby. Mária dvakrát navštívila svojho manžela v Angole, raz spoločne s desaťročným synom Jaroslavom.

  • 1981

    Stala sa členkou Združenia výtvarných umelcov Vojvodiny (ULUV ). Pri tejto príležitosti boli do združenia prijatí aj Pavel Čáni, Emina Čamo-Lorbeková, Pal Dečov, Vesna Miksićová, Ištvan Sajko, Dragan Stojkov, Tomislav Suhecki, Divna Stefanovićová- Tilićová, Gordana Šijački a Borislav Šuput. Prvýkrát vystavuje na 10. Novosadskom salóne.

  • 1982

    Intenzívne sa zapája do výtvarného života. V tomto roku vystavuje na významných podujatiach, akými boli Výstava výtvarných pedagógov Juhoslávie v Belehrade, 31. Jarná výstava ULUV -u v Novom Sade, Výtvarná jeseň v Sombore, 11. Novosadský salón v Novom Sade, Sriemskomitrovický salón v Sriemskej Mitrovici.

  • 1991

    Zamestnala sa na novosadskej Pedagogickej akadémii, ktorá sa v roku 1992 premenovala na Vyššiu školu pre vzdelávanie vychovávateľov. Prednášala metodiku výtvarnej výchovy. Ako výtvarný pedagóg mala úspešnú kariéru. Bola zamestnaná na stredných školách a na Pedagogickej akadémii v Novom Sade, externe pracovala na Gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci a na Vyššej pedagogickej škole v Sombore. Spolu s výtvarníčkou Verou Zarićovou prednášala externe aj poslucháčom novosadskej Robotníckej univerzity Radivoja Ćirpanova (Radnički univerzitet Radivoj Ćirpanov). Ako školiteľka bola členkou komisií na odborných a štátnych skúškach. Recenzovala programy Osvetovo-pedagogického ústavu Vojvodiny (z iniciatívy Branislava Vulekovića). Bogomil Karlavaris a Mira Kastori vo svojej učebnici výtvarnej výchovy reprodukovali práce jej žiakov. Zúčastnila sa na Prvom bienále súčasného umenia vojvodinských Slovákov. Odvtedy je stálym účastníkom tohto podujatia.

  • 1993

    Jej manžel Juraj Gaško (1939 − 1993) plukovník na dôchodku nečakane umrel. Syn Milan odchádza študovať do Kanady. Stal sa technológom mechanického inžinierstva v kybernetiky a robotiky. Po skončení štúdií zostáva v Kanade.

  • 1995

    Podieľala sa na tvorbe Grafického ateliéru Výtvarné stretnutie v Subotici.

  • 2000

    Končí jej aktívne zamestnanie, odchádza do dôchodku.

  • 2005

    Syn Jaroslav, inžinier živočíšnej výroby, takisto odchádza do Kanady. Mária ich často v Kanade navštevuje, ale aj skôr cestovala po iných krajinách (USA , Čína, Angola, Tunis, Španielsko, Taliansko, Francúzsko). Často zdôrazňovala, že cesty lietadlom ovplyvnili jej výtvarné videnie, rozmýšľanie a interpretáciu priestoru na obraze, ktorý na jej dielach vytvára dojem pozorovania vecí „zhora“.

  • 2008

    Zúčastnila sa na výstave 60 v Galérii Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci spolu s Vierou Fajdovićovou-Súdiovou a Pavlom Popom. Na výstave, ktorej spoluorganizátorom bola Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, si pripomenuli životné jubileá – šesťdesiatky − významných umelcov z radov vojvodinských Slovákov. Vystavovala grafiky v Banskej Bystrici (Slovensko) na výstave Slovenská grafika a kresba v Srbsku.

  • 2012

    Usporiadala samostatnú výstavu v Klube umelcov v Bratislave (Slovensko). Účinkovala na výstave Súčasné umenie Slovákov v Srbsku v Bratislave.

  • 2013

    V lete vystavovala v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov v Novom Sade a na konci roka (november/december) usporiadala samostatnú výstavu v Galérii SND v rodnom Kysáči. Pri tejto príležitosti vydala Galéria SND v Kysáči retrospektívny katalóg s textami Savu Stepanova a Vladimíra Valentíka.

  • 2014

    V polovici apríla otvorila retrospektívnu výstavu v Galérii Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci, ktorá priblížila jej výtvarné dielo od začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia doteraz.